Звідки ліфт знає, на якому поверсі йому зупинитися?

Більшість людей хоч раз, але стикалися з ліфтом. Натискаєш на кнопочку біля дверей, заходиш в маленьку кімнатку, яка раптом починає кудись їхати, а потім двері відкриваються – і ти опиняєшся на потрібному поверсі. Диво, правда? Хоча ніякого дива в ліфті немає – це такий же технічний пристрій, як пральна машинка або пилосос. Як же влаштований ліфт?

Перше, що можна побачити, зайшовши в під’їзд – це закриті зовнішні двері ліфта. За ними ховається шахта – величезний колодязь, що проходить від першого до останнього поверху. По цьому колодязю і рухається кабіна ліфта (та сама маленька кімнатка) вгору-вниз, вгору-вниз.

Depositphotos_164833618_original

Якщо натиснути кнопку виклику біля дверей, то до вас приїде кабіна, відкриються зовнішні двері шахти і внутрішні двері ліфта, і можна буде зайти всередину. У шахті кабіна висить на тросах – залізних мотузках, які прив’язані до стелі кабіни. Їх зазвичай буває від трьох до восьми. У разі, якщо один з тросів протреться і порветься, інші його підстрахують. Тому боятися, того, що ліфт “відірветься”, абсолютно не потрібно.

Угорі троси тягне підйомний механізм – лебідка. Це велике колесо на осі, з’єднаної з електричним мотором. Мотор крутиться, вісь обертається і намотує трос на колесо, а кабіна їде.

Elevator motor

Лебідка встановлена в спеціальній кімнаті, що знаходиться вище від останнього поверху – машинному приміщенні. У ньому, крім підйомного механізму, знаходиться станція управління – електронний пристрій, який керує рухом ліфта, його переміщенням на потрібну відстань і відкриванням дверей.

Саме до станції управління йдуть електричні дроти від кнопок виклику на поверхах і від кнопкового апарату всередині кабіни ліфта. Сигнал від кнопок надходить в комп’ютер станції управління, а він вже вирішує, що треба робити ліфту: опускатися або підніматися, відкрити або закрити двері.

Elevator control panel board

Кабіна ліфта їде вгору і вниз по шахті по спеціальних напрямних – схожих на рейки залізок, прокладених по боках шахти. Вони потрібні для того, щоб кабіна під час руху не хиталася і не вдарялася об стінки.

machinists adjusting lift in elevator hoistway

Допомагає їй в русі противага – вантаж, підвішений до протилежного кінця троса. Він потрібен для того, щоб лебідка могла докладати менше зусиль для підняття кабіни.

Ну і в самому низу шахти ліфта, нижче першого поверху, знаходиться приямок – порожнє місце, куди може опуститися кабіна в разі падіння. Там знаходяться буфери (амортизатори) – спеціальні пружинні або гідравлічні гальма, які пом’якшать удар. На фото це три червоних пружинки на бетонних кубиках.

І там же розташовано натяжний пристрій обмежувача швидкості. Справа в тому, що у ліфта є кілька захистів від падіння. Якщо кабіна почне падати, швидкість її руху стане занадто великою, і тоді спрацює обмежувач швидкості – за принципом, схожий на дію автомобільних ременів безпеки.

Крім того, на самій кабіні є уловлювачі – схожі на прищіпки залізні пристрої, які в разі потреби різко затискають трос, зупиняючи рух кабіни. Так що якщо навіть всі три троси відразу обірвуться, ліфт не впаде, а просто зупиниться в шахті.

Це називається “ліфт застряг”. І тоді потрібно буде на кнопковій панелі в кабіні натиснути кнопку виклику диспетчера (або зателефонувати йому по телефону), щоб прийшли техніки і допомогли вибратися із застряглої кабіни.

Як же комп’ютер дізнається, коли саме ліфту потрібно уповільнити хід і зупиниться? Адже очей у нього немає, і скільки ліфт проїхав поверхів він не бачить? Очей у комп’ютера, дійсно, немає. Але замість очей у нього є спеціальні електричні датчики. Вони кріпляться на стіні шахти перед кожним поверхом. Кабіна ліфта, проїжджаючи повз них, отримує сигнал про те, де вона знаходиться. І коли кабіна виявиться напроти потрібного датчика, комп’ютер скомандує їй зменшити швидкість і зупинитися. Тільки при правильній зупинці кабіни електропривід дверей отримає струм, і двері відкриються. Тому не треба боятися, що двері ліфта відкриються між поверхами – у них немає свого живлення для цього. І також не треба боятися “зробити крок в порожнечу”: того, що зовнішні двері шахти відкриються, а кабіна не прийшла – у зовнішніх дверей зовсім немає свого механізму для відкривання, вони відкриваються дверима кабіни. Тому такого не може бути, щоб двері відкрилися без кабіни за ними.

Для того, щоб своїми руками зробити ліфт, потрібні звичайнісінькі речі – картонна коробка з вирізаною передньою стінкою, і мотузка, яку треба прикріпити до верху коробки.

Підтягуючи вгору і відпускаючи мотузку вниз можна піднімати і опускати кабіну з вантажем. Це найпростіша модель ліфта. Напевно, саме так виглядали перші в світі ліфти, які використовували єгиптяни багато сотень років тому для підняття вантажів при будівництві своїх пірамід. Але, можливо, вони вже знали більш складний механічний пристрій – блоки. Набагато легше піднімати вантажі на висоту, якщо перекинути мотузку через блок. Треба спочатку підняти іграшковий ліфт на висоту просто за мотузку (для цього треба стати вище – на драбину або стіл), а потім підняти ліфт на ту ж висоту, тільки використовуючи блок (для цього треба перекинути мотузку вище, через сходинку драбини або через якусь штангу, а тягнути за неї знизу). З блоком вантаж піднімати легше.

А тепер згадаємо, що в ліфті використовується не тільки мотузка (трос) і блок (колесо лебідки, розташоване вгорі шахти ліфта), але і противага. Перевіримо, чи легше рухати ліфт, використовуючи її? Для цього в нашому іграшковому ліфті на другий кінець мотузки підвісимо вантаж. Ми підібрали книжку такої ваги, щоб у вільному стані ліфт і вантаж врівноважували один одного. Якщо тепер тягнути за мотузку, змушуючи кабіну їхати вгору-вниз, то стає очевидно, що нам достатньо докласти набагато менше зусилля, щоб рухати кабіну. Тобто противага потрібна, щоб полегшити роботу електромотора лебідки.

Ну і в кінці можна спробувати зробити щось схоже на датчики поверхів. Для цього на кожну сходинку драбинки (поверх) треба прикріпити скотчем гнучку паличку. Проїжджаючи повз, кабіна ліфта чіпляє за палички, відраховуючи поверхи. Одне клацання-два-три: пора виходити.

 

Advertisements

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s